Thursday, March 6, 2014

بن‌لادن - قسمت بیست و هشتم - بمباران خانه الظواهری

منبع: این متن ستونی از روزنامه شرق بوده که توسط محمد‌علی عسگری از روزنامه القبس کویت ترجمه شده و به صورت روزانه در روزنامه شرق به چاپ می‌رسید.

تلفن زنگ زد... عمر بود که تماس می‌گرفت. نجوا توصیه کرد آرام باشد و بعد از او خواست دیگر حرفی نزند. پروژه بزرگ به نتیجه رسیده بود. به دنبال آن، هنگامی که هواپیماهای آمریکایی داشت کوه‌های افغانستان را سوراخ‌سوراخ می‌کرد، مها و زینب دخترش در خانه‌ای واقع در حومه کابل خود را پنهان کرده بودند. آنها فهمیدند عزت همسر الظواهری نیز همان‌جاست. مها و دخترش به‌راحتی نتوانستند عزت را تشخیص دهند زیرا سرش پوشیده بود و دختر معلولش را همراه داشت. پسرش هم پابرهنه بود و داشت می‌لرزید. همسر ایمن الظواهری سعی می‌کرد از انفجارها بگریزد. این خانم و دخترش می‌گویند عزت به ما گفت هرگز نمی‌دانسته شوهرش در اصل چه کسی بود و چه مقامی داشته است. می‌گفت: «من هرگز ندانستم که او فرمانده است. این مساله را نمی‌توانم باور کنم.» عزت تصمیم داشت به خانه یکی از طرفداران طالبان پناهنده شود؛ خانه‌ای که بیش از ١٥دقیقه از آنجا فاصله نداشت. اما نیروهای آمریکایی به گمان اینکه الظواهری در آنجا پناه گرفته محل اقامتش را بمباران کردند. عزت در این حادثه کشته شد زیرا پیش از رسیدن گروه‌های امداد زیر آوار مرده بود. در آن حادثه تنها دختر معلول الظواهری زنده ماند که ١٤سال داشت.
یادداشت مترجم:
گرچه نویسنده کتاب، داستان بن‌لادن را به اینجا ختم می‌کند اما چنان‌که همگان می‌دانند به دنبال حوادث ١١سپتامبر آمریکا با تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی ابتدا به افغانستان و سپس عراق حمله کرد. طی این سال‌ها شبکه تروریستی القاعده به رهبری اسامه بن‌لادن با انفجارهای مکرر در جهان رعب و وحشت می‌پراکند و در همان حال به سردمداران آمریکا برای ادامه به اصطلاح مبارزه‌شان با تروریسم بهانه می‌داد. در نهایت ماموران اطلاعاتی آمریکا کشف کردند که اسامه بن‌لادن به همراه یکی،دونفر از همسرانش در ابیت‌آباد پاکستان مخفی شده است. کماندوهای آمریکایی طی عملیاتی ویژه به این خانه ریخته و بن‌لادن را به قتل رساندند. آمریکایی‌ها برای اینکه هیچ اثری از بن‌لادن نماند، گفتند جسدش را به دریا انداخته‌اند. این اواخر نیز اعلام کردند تمام فیلم‌های مربوط به این عملیات را نابود کرده‌اند. با این همه شبکه القاعده همچنان به رهبری ایمن الظواهری به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

توضیح نویسنده: آخرین توضیح اینکه روزنامه القبس- که منبع اصلی ما برای ترجمه این پاورقی بود- به دلایلی نامعلوم از ادامه چاپ کتاب «زنان دیکتاتورها» خودداری کرده است. از این‌رو با عرض پوزش باید بگوییم ادامه این پاورقی تا زمان انتشار مجدد آن توسط روزنامه القبس یا پیداکردن منبعی دیگر به‌طور طبیعی متوقف خواهد شد. البته روزنامه «شرق» تلاش می‌کند نسخه‌ای از اصل کتاب را به دست آورد که به محض تهیه، ادامه این پاورقی، ترجمه و تقدیم خوانندگان محترم خواهد شد.

0 replies:

Post a Comment