Tuesday, February 11, 2014

بن لادن - قسمت دوازدهم - تفکر «ظواهری» و ثروت «اسامه»

منبع: این متن ستونی از روزنامه شرق بوده که توسط محمد‌علی عسگری از روزنامه القبس کویت ترجمه شده و به صورت روزانه در روزنامه شرق به چاپ می‌رسید.

در آن سال یعنی 1986 بود که مرد جدیدی به دیدار آنها آمد. او کسی نبود جز ایمن‌الظواهری*. یک جراح مصری که تابستان آن سال با بن‌لادن و عزام آشنا شده و همسرش را در پیشاور گذاشته بود. الظواهری از زمانی که در پیشاور بود تلاش کرد با اسامه تماس بگیرد. وی آشکارا اعتراف داشت که آینده این جنبش به دست کسانی خواهد بود که او آنها را «فرستادگان آسمان» توصیف می‌کرد. الظواهری در خود چیزهایی داشت که اسامه بن‌لادن احساس می‌کرد برایش مهم و ضروری است. یکی از نزدیکان اسامه از آن زمان می‌گوید: «اسامه از کاهش فشار خون و سرگیجه رنج می‌برد. الظواهری او را مجبور کرد که خانه‌نشین شود و خودش به معالجه او پرداخت.» الظواهری موفق شده بود افراد مورد اطمینان خودش را در جاهای حساس بگذارد. این مساله برای اسامه بن‌لادن که قدرت مالی زیادی داشت قابل توجه بود. هم‌زمان اختلافات بین بن‌لادن و عزام نیز داشت به اوج خود می‌رسید. بن‌لادن به توصیه الظواهری تصمیم گرفت گروهی را تاسیس کند که باید جنگی مقدس را در حوزه خلیج فارس و مصر به راه می‌انداختند.

*ایمن محمد ربیع الظواهری متولد ۱۹ ژوئن ۱۹۵۱ در مصر، پزشک و نظریه‌پرداز اسلامگرا و رهبر کنونی سازمان القاعده که بعد از اسامه بن‌لادن به جای او برگزیده شد. از او به عنوان دانشجویی در سخوان که از ورزش‌های خشن بیزار بوده است، یاد می‌شود. خواهر دوقلوی او هبا که در موسسه ملی سرطان در قاهره پروفسور است، او را ساکت و خجالتی توصیف می‌کند. الظواهری در ۱۴سالگی به اخوان‌المسلمین پیوست و پس از اعدام قطب از این گروه فاصله گرفت و به عضویت جهاداسلامی مصر درآمد. پس از ترور انورسادات از سوی خالد اسلامبولی یک عضو دیگر این گروه، وی و همفکرانش دستگیر و محاکمه شدند. در دادگاه از آنجا که وی مسلط بر زبان انگلیسی بود به عنوان سخنگوی زندانیان جهاد اسلامی مصر انتخاب شد. پس از آزادی از زندان الظواهری از مصر خارج و به جهادیون عرب که در افغانستان مشغول جنگ با ارتش سرخ شوروی بودند، پیوست. وزارت امور خارجه آمریکا مبلغ ۲۵میلیون‌دلار جایزه نقدی را برای اطلاعاتی که به دستگیری یا کشته‌شدن او منجر شود، اختصاص داده است.

0 replies:

Post a Comment