Thursday, January 30, 2014

بن لادن - قسمت اول - «بن‌لادن» و همسرانش

منبع: این متن ستونی از روزنامه شرق بوده که توسط محمد‌علی عسگری از روزنامه القبس کویت ترجمه شده و به صورت روزانه در روزنامه شرق به چاپ می‌رسید.

اشاره: به‌راستی جدا از سازمان القاعده و فعالیت‌های مسلحانه آن، یا حملات تروریستی مهمی که با نام رهبر این تشکیلات عجین شده است، شخص اسامه بن‌لادن که بود و چگونه زندگی می‌کرد؟ کسی که نامش روزی پشت ابرقدرت جهان را می‌لرزاند و تشکیلاتش ترس‌ و وحشت و مرگ را در همه‌جا می‌پراکند، در خانه و خانواده با همسران و کودکانش چگونه رفتار می‌کرد؟ اوقات فراغت خود را با آنها چگونه سپری می‌کرد؟ به آنها چه می‌آموخت و چه می‌گفت؟ با وجود اینکه پیوسته تحت پیگرد سازمان‌های اطلاعاتی بود و به همین جهت ناچار بود همه این ملاحظات را در نظر گیرد با زنان و فرزندان متعددش چگونه کنار می‌آمد؟ اینها پرسش‌هایی است که دایان دوکریه نویسنده فرانسوی تلاش می‌کند در کتاب خود «زنان دیکتاتورها» در رابطه با شخص بن‌لادن به آنها پاسخ دهد. نویسنده در اینجا تصویری ناشناخته و کاملا متفاوت با آنچه همگان در ذهن دارند از بن‌لادن ارایه می‌دهد که بیشتر به پشت‌صحنه یک فیلم مهیج شبیه است. این داستان به‌خصوص از زمان حملات 11سپتامبر 2001 تا زمانی که بن‌لادن به‌وسیله نیروهای آمریکایی در تاریخ دوم‌می ‌سال2011 در خانه‌اش در ابوت‌آباد پاکستان شکار شد، به‌شدت با سیاست و جنگ درهم آمیخته می‌شود. شرح زندگی خصوصی بن‌لادن به‌ویژه در ارتباط با زنان و فرزندانش را از امروز در «شرق» می‌خوانید:

بروکسل سال 2000
ملیکه و همسرش عبدالستار در آپارتمان‌شان داشتند تلویزیون تماشا می‌کردند. ناگهان تصویر شخصی نشان داده شد که بر او اثری کاملا غیرمنتظره گذاشت. آن تصویر چنان عبدالستار را مسحور خود کرده بود که او را بر آن داشت تا با صدای بلند فریاد بزند: «به قیافه‌اش نگاه کن. فوق‌العاده نیست؟!»بعد از چند لحظه، عبدالستار درباره عشق و علاقه‌اش نسبت به این مرد خوش‌سیما گفت. همسرش نیز در پاسخ به او گفت: «من هم دوستش دارم.» ملیکه‌العرود می‌گوید: «در آن لحظه، توی مغزم تصویر همسرم با اسامه بن‌لادن درهم آمیخت. خطوط چهره بیانگر نجابت و صفای باطنی‌اش بود. چشمانم از چهره عبدالستار به سمت آن زعیم اسلامی چرخید؛ همو که از پشت دوربین داشت همه را به مبارزه با فقر و ستم‌هایی که فقرا و پابرهنه‌ها را هدف قرار داده است، فرامی‌خواند.» آن زن و شوهر در حالی که در بلژیک اقامت داشتند به‌شدت شیفته آن مرد شدند. یک‌سال بعد یعنی در تاریخ 9سپتامبر 2001 بود که عبدالستار دحمان خودش را در افغانستان منفجر کرد. او که به عنوان یک روزنامه‌نگار وارد افغانستان شده بود، مستقیم با رفتن به سراغ احمدشاه مسعود یعنی شیر پنجشیر رفت و بی‌محابا او را طی یک عملیات انتحاری به قتل رساند. کمتر از یک‌ماه بعد دوباره اسامه بن‌لادن بر صفحات تلویزیون آشکار شد و مسوولیت عملیات 11سپتامبر را که در آمریکا انجام شده بود، برعهده گرفت.

0 replies:

Post a Comment